Programy

Školy

Zárodek každého filmu tvoří příběh. Z příběhu pak vzniká scénář. Ve scénáři vystupují postavy, které žijí svůj příběh v určitém prostředí a čase, které společně určují vzhled filmu. Dobový film z 16. století se nebude odehrávat na sídlišti a sociální drama ze současnosti se nejspíš nebude odehrávat v tvrzi z 12. století.

Filmové postavy ztvárňují herci; lidé, kteří je do postav proměňují, jsou maskéři a kostýmní výtvarníci. Prostředí filmu zase vytváří filmový architekt. Nad tím vším stojí autorita režiséra, který dohlíží na to, aby výsledný film měl jednotný styl a odpovídal jeho celkové představě. Naše filmové dílny sice nepokrývají všechny filmové profese, ale zaměřují se zejména na ty, které největší měrou přispívají ke vzniku iluzorního filmového světa. Účastníci našich dílen se naučí s iluzí nejen pracovat, ale také ji odlišit od světa skutečného. Myslíme si, že v současné době, kdy média tolik ovlivňují myšlení lidí, je toto rozlišování nutné posilovat. Tím, že ukážeme, jak se iluze tvoří, chceme dětem ukázat, že film NENÍ skutečnost.

Filmfárum pro 1. stupeň ZŠ
Žáci se dozví jak vznikl film, seznámí se s principem, na jehož základě se obrázky hýbou. Při práci v malých filmových štábech si sami natočí jednoduché pixilované filmy - naučí se vdechovat "život" mrtvé hmotě. Osvojí si základy animovaného filmu a zkusí si pár jednoduchých, avšak efektivních filmových triků.

Filmfárum pro 2. stupeň ZŠ
Žáci se budou učit záběrovat. Záběr tvoří základní prvek filmové řeči. Studenti se naučí, co je to velký celek, polocelek, detail atd. a k čemu se jednotlivé druhy záběrů ve filmovém vyprávění užívají. Nabyté vědomosti pak uplatní při práci v malých filmových štábech.

Filmfárum pro střední školy
Studenti získají základní povědomí o klíčových filmových profesích s důrazem na kameru. Pracovat budou v malých filmových štábech.

Dílny

Filmfárum pro dramaťáky
Divadelní herectví se od filmového liší, to vám potvrdí každý zkušenější herec. Metodika dílen pro dramaťáky vychází z předpokladu, že kdo chodí do dramaťáku, chce taky hrát, psát nebo režírovat. Přijďte si vyzkoušet, jaké to je stanout před kamerou místo na jevišti, jak se liší práce s filmovým detailem od divadelního celku a jaké to je zažít casting na nějakou roli.

Dílny jsou celodenní (6 tvůrčích hodin).

Obsah dílen přizpůsobujeme po vstupní konzultaci na míru jednotlivým zájemcům. Kapacita jedné dílny je maximálně 30 účastníků.

PLAY Broumovsko

Filmfárum je doma v Broumově a Broumovu letos vládne magická interaktivní výstava Play. Natočte si vlastní videoklip z výstavy a sdílejte jej s přáteli.

Kapacita jedné dílny je maximálně 30 účastníků.

Doba trvání jedné dílny 2-3 hodiny.

Filmfárum make-up

Někdy stačí napudrovat nos a jde se na věc, ale většinou se jedná o mnohem složitější proměnu, než se zrodí filmový hrdina. Paruky, vousy, kníry, jizvy, modřiny...

Účastníci dílny si takovou přeměnu vyzkoušejí na vlastní kůži. Ať už v roli maskéra nebo herce.

Filmfárum kostýmy

Herci ve filmu nehrají ve svém oblečení, ale ve filmovém kostýmu. Podobně, jako šaty dělají člověka, kostým dělá filmovou postavu. Kostýmy pro herce navrhuje kostýmní výtvarník. Kostýmy musí odpovídat době a prostředí, ve kterých se příběh odehrává. Někdy se nakoupí v secondhandu či značkovém obchodě, jindy se zapůjčí ve fundusu (skladu kostýmů), ale často se musí šít přímo na míru herci a jeho roli. Jaký kostým zvolit pro danou postavu, jak ho navrhnout a jak ho ušít?

Účastníci si zkusí jaké to je navrhnout a vytvořit kostým pro vybranou filmovou postavu.

Filmfárum filmový design

Filmový designér (architekt) vybírá a vytváří všechna prostředí, ve kterých se film odehrává. Může se jednat o místo existující, či speciálně postavené jako tzv. filmová dekorace. Také má na starosti všechny předměty, které se ve filmu objeví, tzv. rekvizity. Některé se nedají nikde koupit a musí se navrhnout a vyrobit na zakázku. Filmový design je po režii nejkomplexnějším filmovým oborem.

Účastníci dílny se naučí, jak se pro daný filmový příběh hledá vhodné prostředí a jak se potom pro potřeby natáčení upravuje. Účastníci si sami nějakou dílčí úpravu vybraného prostředí a výrobu rekvizit vyzkoušejí.

Filmfárum kaskadér

Žádné násilí ve filmu není skutečné. Ani obyčejná facka. Ve spolupráci se společností Filmka vám ukážeme, jak se točí filmové bitky. Facky, pády, postřelení, oheň, retrakční zbraně…

Vzhledem k velké finanční a organizační náročnosti je tato dílna vhodná spíš jako celoškolní akce nejlépe přímo ve škole (tělocvična apod.) Kaskadéři mají připravené různé ukázky své práce, které předvedou přímo na místě. Některé vybrané techniky pak nazkouší s odvážnými dobrovolníky z řad studentů.

Nejedná se o zážitkovou dílnu, kdy si povolání kaskadér vyzkouší každý jeden účastník.